Polski English
Ośrodek Informacji Patentowej BG AGH Kraków

European Inventor Award

European Inventor Award

Europejski Wynalazca Roku to wyróżnienie przyznawane corocznie od 2006 roku przez Europejski Urząd Patentowy. Laureatami nagród są naukowcy i inżynierowie, których wynalazki pomagają rozwijać technologię i znacząco polepszają jakość życia. Dodatkowym kryterium jest uzyskanie patentu europejskiego. Zwycięzców wybiera niezależne wysokie jury.

W roku 2021 po raz pierwszy European Patent Award zostanie przyznana w formacie online. Zwycięzców konkursu poznamy podczas ceremonii, która rozpocznie się 17 czerwca 2021 r. o godz. 19:00 czasu środkowoeuropejskiego i która w tym roku została przekształcona w wydarzenie cyfrowe.

Finaliści z 2021 r. pochodzą z Austrii, Chin, Danii, Francji, Hiszpanii, Indii, Holandii, Niemiec, Norwegii, Serbii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Zostali oni wybrani spośród blisko 400 wynalazców i zespołów wynalazców przez niezależne, międzynarodowe jury.

Nagroda obejmuje pięć kategorii: „Industry”, „Research”, „Non-EPO countries”, „SMEs” i „Lifetime achievement”.
Zwycięzca szóstej kategorii, „Popular Prize”, zostanie wybrany przez publiczność. Głosowanie na „Popular Prize” jest już otwarte i zakończy się podczas ceremonii w dniu 17 czerwca 2021 r.

Piętnastu finalistów w pięciu kategoriach to:

Industry

Research

Non-EPO countries

SMEs

Lifetime achievement

Do Nagrody Europejskiego Wynalazcy nominowani w ubiegłych latach byli również Polacy.
Nominację w kategorii "Research" ("Badania") w 2018 roku otrzymali: Jacek Jemielity, Joanna Kowalska, Edward Darżynkiewicz i ich zespół badawczy z Uniwersytetu Warszawskiego. Doceniono odkrycie przez nich tzw. kapów mRNA, pozwalających m.in. na tworzenie spersonalizowanych metod leczenia nowotworów. W 2019 r. nominowana w kategorii "Lifetime achievement" ("Całokształt osiągnięć") była Marta Karczewicz za prace nad kompresją wideo. Polska wynalazczyni całą swoją karierę zawodową, dążyła do stworzenia technologii, która umożliwiłaby tysiąckrotną kompresję plików wideo bez zauważalnego pogorszenia jakości obrazu. Marta Karczewicz przyczyniła się do rozwoju najnowszych standardów kodowania plików wideo, w tym High Efficiency Video Coding (HEVC) - następcy AVC, umożliwiającego szybszy streaming na urządzeniach mobilnych. W ciągu kilkudziesięciu lat nazwisko Marty Karczewicz jako wynalazczyni pojawiło się w ponad 400 zgłoszeniach patentowych, z czego prawie 130 uzyskało patenty europejskie.

Dowiedz się więcej, obejrzyj ciekawe filmy prezentujące nominowane osiągnięcia i ZAGŁOSUJ na wynalazcę lub zespół wynalazców - https://popular-prize.epo.org/

plakt European Inventor Award

Oglądaj ceremonię w formacie online: 17 czerwca 2021, godz. 19.00 na stronie ttps://inventoraward.epo.org/index




Podcasty EPO "Talk innovation" pozwalają spojrzeć z szerszej perspektywy na świat wynalazczości dzięki wywiadom z ekspertami patentowymi, wynalazcami oraz specjalistami od komercjalizacji wynalazków.


© Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej (Kraków) - Ostatnia aktualizacja -