Polski English
Ośrodek Informacji Patentowej BG AGH Kraków

Wzory przemysłowe - wstęp


ikonka do wstępnych informacji o wzorach przemysłowych

Wzorem przemysłowym jest nowa i oryginalna, nadająca się do wielokrotnego odtwarzania postać wyrobu, przejawiająca się w szczególności w jego kształcie, właściwościach powierzchni, barwie, rysunku lub ornamencie.

Wzór przemysłowy uważa się za oryginalny, jeżeli różni się w sposób wyraźny od wzorów znanych i jego cechy nie są wyłącznie kombinacją cech znanych wzorów.

Wzory przemysłowe stanowią ozdobne lub estetyczne elementy towaru. Wzór przemysłowy może mieć funkcję podobną do znaku towarowego, ponieważ towar o szczególnym kształcie jest dobrze rozpoznawalny, podobnie jak znak towarowy.

Wzorami przemysłowymi mogą być: opakowania produktów, produkty lub ich zestawy, produkty złożone, loga, części produktów, ikony komputerowe, kroje pisma, rysunki i grafiki, stroje, zdobienia, projekty stron internetowych, mapy. Prawa z rejestracji udziela się na maksymalnie 25 lat od daty zgłoszenia wzoru przemysłowego w Urzędzie Patentowym RP.
więcej...

ikonka schematu procedur zgłoszeniowychProcedura rozpatrywania przez Urząd Patentowy RP zgłoszeń wzorów przemysłowych
(źródło: https://www.uprp.pl/procedura-krajowa/Lead05,39,1802,4,index,pl,text/)

Przykłady polskich opisów wzorów przemysłowych:
ikonka przykładuWyciskacz tubek, PL 21362 S2
ikonka przykładuWyrób piekarsko-cukierniczy, PL 21280 S2
ikonka przykładuWykończeniowy element ozdobny, PL 21027 S2
ikonka przykładuStrona portalu internetowego, PL 20953 S2

Więcej informacji na temat wzorów przemysłowych można uzyskać na stronie Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej


© Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej (Kraków) - Ostatnia aktualizacja -